خودکفایی مالی و حفظ عزت نفس معلولان مهمترین هدف کاشانه مهر

اخبار » مطبوعات و ما

تعداد بازدید : 11940

تاریخ ثبت : سه شنبه 10 مرداد 1396

ad

موسسه نیکوکاری کاشــانه مهر کاشان مرکزی است مردم نهاد که از آذر ماه 1387 به همت و تلاش موسسه توسعه کاشان و حمایت های مادی و معنوی جمعی از خیرین و نیکوکاران کاشانی به منظور آموزش و توان بخشی منجر به اشتغال معلولین جسمی حرکتی دختر و پسر شهرستان کاشان و حومه در رده سنی 12 تا 40 سال با ارائه خدمات صد در صد رایگان تاسیس گردیده است.

قابل ذکر است که بنای این موسسه توسط خیر کاشانی مرحوم محمد فرزانه در اختیار این مرکز قرار داده شده‌است.

مهم ترین اهداف این موسسه :

1-شناسایی و جذب معلولین جسمی حرکتی به منظور ارتقاء سطح توانایی های آنان و فراهم نمودن زمینه اشتغال مناسب

2- تقویت حس اعتماد به نفس و خودباوری و ارتقاء انگیزه فعالیت در معلولین جسمی حرکتی

3-ایجاد خودکفایی اقتصادی برای معلولین و تامین معیشت شرافتمندانه و حفظ و ارتقاء کرامت انسانی آنان

مدیر عامل کاشانه مهر اظهار نمودند که این موسسه در نظر دارد با بهره مندی از الطاف الهی و همت و حمایت های انسان دوستانه خیرین و مسئولین محترم بتواند گامی موثر در جهت خودکفایی و استقلال همه جانبه معلولین جسمی حرکتی شهرستان کاشان بردارد و خدمــات آموزشــی خود را در سطوح مختلف تحصیلی-فنی حرفه ای و هنری و با تشکیل کلاس های مختلف جهت توان یابان ارائه نماید.

سایر خدمات این موسسه عبارت اند از : خدمات مددکاری مشاوره ای، درمانی توان بخشی، فرهنگی، حمایتی می باشد.

تعداد کارگاههای آموزشی- تولیدی فعال این موسسه ( خیاطی – قلم زنی – چرم دوزی – نمد دوزی ) که تعداد 27 نفر از توان یابان در این کارگاه ها شاغل می باشند و حدود 25 نفر هم به صورت های مختلف در موسسات خصوصی و یا به صورت آزاد مشغول کار هستند.

پهلوانی گفت حدود 250 نفر توسط این مرکز شناسایی شده اند در حالی که خانواده این افراد محروم می باشند که در حال حاضر تعداد کل توان یابانیکه از خدمات کاشانه به صورت مستمر و متناوب بهره مند میگردند  100 نفر می باشد.

این موسسه از ساعت 7 الی 14 در یک شیفت کاری و با بهره مندی از کادر مربیان مجرب و کارآزموده در خدمت معلولین جسمی حرکتی شهرستان کاشان می باشد.

استقبال توان یابان و کمبود فضای آموزشــی و کارگاهــی جهت پذیرش متقاضیان و توسعه و تنوع فعالیت ها هئيت امناء، هئیت مدیره و مسئولان اجرایی کاشانه را بر آن داشت تا در سایه الطاف الهی و کمک خیرین بزرگوار اقدام به ساخت و ساز ساختمان جدید موسسه نمایند .

اهّم اقدامات انجام شده تا کنون :

  1. اختصاص و اهداء سه قطعه زمین مناسب به مساحت 6000 متر مربع واقع در منطقه ناجی آباد از سوی شرکت خدمات عمران کاشان (هئیت امناء ناجی آباد) به کاشانه مهر کاشان
  2. فعالیت ساختمانی در بخش مرکزی پروژه در زمینی به مساحت و عرصه  3660  متر مربع در 7 طبقه و با زیر بنای 6800 متر مربع، از اول خرداد 1390 به منظور تامین فضا های آموزشی و کارگاهی آغاز گردیده است .
  3.  تهیه نقشه ساختمانی مطابق با استانداردهای جهانی و بهزیستی توسط گروهی از مهندسین مجرب طراح با پیش بینی فضاهای مختلف از قبیل کارگاه های تخصصی ، کلاس های آموزشی عمومی و تخصصی و آموزش های فنی حرفه ای،آزمایشگاه ژنتیک، کتابخانه،مشاوره ، مددکاری،سالن آمفی تئاتر – سالن پذیرائی چند منظوره مرکز آب درمانی، سالن اجتماعات ، سوئیت های ویژه پذیرش توان یابان، فضای سبز مناسب و ....

وی ضمن اشاره به ساخت ساختمان جدید این موسسه تصریح کرد: ساختمان جدید به مساحت 6800 متر و 4.7 میلیارد تومان اعتبار پیشرفت خوبی را داشته است اما به اعتبارات قابل توجهی جهت تکمیل آن نیاز است و با تکمیل این ساختمان می‌توان افراد بیشتری را تحت پوشش قرار داد و کارگاه‌های بیشتری تعریف کرد

این پروژه با برخورداری از حمایت های مردمی و کمک های خیرین در حال ساخت و ساز می باشد و انشاالله در آینده نزدیک و تکمیل این پروژه عظیم کلیه معلولین جسمی حرکتی شهرستان کاشان از خدمات آن بهره مند خواهند گردید.

آدرس : کاشان- خیایان محتشم- کوی شهیدان ثابت(پاقپان)- کوی عمارت چهارم-جنب مسجد الحسین- پلاک 25 – موسسه نیکوکاری کاشانه مهر کاشان .

منبع: روزنامه نسل فردا و کیمیای وطن