آب درماني 30 تا 40 درصد در بهبود معلوليت‌ها مؤثر است

اخبار » اخبار حوزه معلولین

تعداد بازدید : 12038

تاریخ ثبت : دو شنبه 22 آبان 1391

ad

خبرگزاري فارس: معاون امور توانبخشي اداره کل بهزيستي استان خراسان جنوبي گفت: آب‌درماني 30 تا 40 درصد در بهبود معلوليت‌ها مؤثراست

عبدالله عباس‌‌‌آبادي امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بيرجند با اشاره به فعاليت‌هاي حوزه توانبخشي اين مجموعه در استان خراسان‌ جنوبي اظهار کرد: با توجه به اينکه جامعه کثيري از معلولان با معلوليت جسمي ـ حرکتي، رواني ـ مزمن، نابينايي و ناشنوايي تحت پوشش بهزيستي هستند نخستين گام ارائه خدمات به آن‌ها در حوزه توان‌پزشکي تعريف مي‌شود که از اهميت بالايي برخوردار است.

وي ادامه داد: ارائه خدماتي مانند فيزيوتراپي، گفتار درماني، ارتوپدي فني و شنوايي سنجي از جمله اين خدمات به شمار مي‌رود که به جامعه هدف بهزيستي ارائه مي‌شود.

معاون امور توانبخشي اداره کل بهزيستي خراسان جنوبي با بيان اينکه در کلينيک فيزيوتراپي سه رويکرد درماني وجود دارد، افزود: يکي از اين رويکرد‌‌هاي درماني، مکانوتراپي يا حرکت درماني است که در اين رويکرد فرد معلول تحت نظارت کارشناس به انجام ماساژ‌هاي لازم با دست راهنمايي مي‌شود.

عباس‌آبادي از اکتروتراپي به عنوان يکي ديگراز رويکرد‌هاي درماني نام برد و گفت: در اين مرحله فرد معلول با استفاده از دستگاه مجهز که با نيروي برق کار مي‌کند مانند دستگاه مادون قرمز و مادون بنفش به درمان فيزيکي راهنمايي مي‌شود.

وي از هيدروتراپي يا آب درماني به عنوان سومين رويکرد در کلينيک فيزيوتراپي ياد و تصريح کرد: با توجه به اثرات مثبت آب گرم و تسريع در درمان فرد معلول ارائه خدمات فيزيوتراپي در آب داراي اهميت زيادي است که در همين راستا راه‌اندازي مجتمع آب درماني در دستور کار مجموعه بهزيستي استان قرارگرفته است.

معاون امور توانبخشي اداره کل بهزيستي استان خراسان جنوبي با اشاره به اثرات مثبت آب‌درماني بر فرد معلول ادامه داد: با قرار گرفتن فرد در آب و کاهش وزن بدن در اين حالت عضله ضعيف بهتر تحت درمان قرارمي‌گيرد و با تمرين در اين وضعيت طي يک الي دو ماه بعد از آب‌درماني فرد توان حرکت عضله را در خارج از آب پيدا مي‌کند.

عباس‌آبادي با بيان اينکه آب‌درماني در درمان بيماري‌هاي رواني نيز بسيار مؤثراست، گفت: اين روش در درمان بيماري‌هاي رواني به ويژه بيماري‌هاي رواني مزمن نيز بسيار مؤثر است چرا که جسم و جان ارتباط نزديکي با هم دارند.

وي با تاکيد بر اينکه اکثر معلولان جسمي- حرکتي مي‌توانند از روش آب‌‌درماني استفاده کنند، اظهار کرد: به توجه به نوع عارضه و معلوليت حرکات، تمرينات و طول درمان فرد متفاوت است و ادامه اين تمرينات بعد از اتمام دوره درمان نيز به بيماران توصيه مي‌شود .

معاون امور توانبخشي اداره کل بهزيستي استان خراسان جنوبي با اشاره به اينکه استفاده از روش آب‌درماني مي‌تواند 30 تا 40 درصد در بهبود فرد مؤثر باشد، افزود: اين روش در مقايسه با ساير روش‌ها اثر بهتري در درمان فرد ايفا مي‌کند.